Plaka Sorgulama Araç Hasar Borç Trafik Cezası Öğrenme

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır, SSK Prim Sorgulama

Milis Nedir, Milis Kuvvetleri Ne Anlama Gelir?

Pespaye Nedir, Pespaye Giyinmek Nasıldır?

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama, Kara Listede miyim?

Diğer Kasım 17, 2016
57 Kişi Tarafından Okundu

Merkez Bankası kara liste sorgulama, sildirme, kara listede miyim, kara liste affı gelecek mi, kara listeden nasıl çıkılır, Tüm bankaların kara listeleri ve banka kara listeye yönelik tüm detaylar… Bu yazımızda sizlere banka kara listelerine giriş süreci ve sonrasında yaşanan durumlar ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bilindiği gibi bankalar büyük oranda kredi yani nakit ihtiyaçlarının karşılandığı mecraların başında gelmektedir. Güven ilişkisine göre oluşturulmuş olan bir sistem ile insanlar bankalardan kredi talep edebilmektedir.

Alınan krediler belli bir düzende ve sorunsuz olarak ödenebiliyorsa güven bağları daha sıkı olur ve kredi oranı da yükselir. Aksi halde bankalar müşterilerini kara listeye alarak onların bankacılık faaliyetlerine sınırlara getirebilmektedir. Bu anlamda tam da değineceğimiz konu Bankaların kara listeleri ve 2017  kara listede olup olmadığına yönelik sorgulamaların gerçekleştirilmesidir. 

kara-liste-sorgulama

Banka Kara Listesi Nedir?

Yazımızın ilk kısmında bankaların güven ilişkisi ile çalıştıklarını belirtmiştik. Alınan krediler zamanında ve eksiksiz olarak ödenmelidir. Gerek ticari yaşamda gerekse memuriyet yaşantısında insanlar bazı sıkıntılardan ötürü ödemelerinde gecikme yapabilmektedirler. Bunun için minimum tutar diye bir bankacılık kavramı geliştirilmiştir. Bankalar rutin olarak bu gecikmeleri doğal karşılar fakat süreklilik arz etmesi ve ödemelerin yapılmaması beraberinde sorunları da getirecektir. Gecikmeler sürekli olması durumunda gün sayısına göre faiz uygulaması yapılmaktadır. Tabi ki bu gecikmelerde de bir sınırlama vardır. Bankaların kredi ürünlerini kullananların en fazla 90 gün geciktirme şansları vardır. Bu süreyi geçek gecikmeler sonucunda banka tahsil edemediği borcu hukuksal süreçleri devreye koyarak tahsil etmeye çalışır. Yani anlayacağınız tüm yollar denenmesine rağmen borç tahsil edilemediyse; Siz artık kara listeye girdiniz!

Kara Listeler Merkez Bankasına Bildirilir

Bankalar tarafından Avukata giden borçlar ve sürece yönelik tüm detaylar Merkez Bankası’na bilgi olarak sunulur. Bankanın haklı bulunması durumunda Merkez Bankası sicilinizi kara listeye alır. Kara listeye giren kişi ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların hizmetlerinden yararlanamazlar. Kara listeden çıkmak ise hiç de kolay değildir.

merkez-bankasi-kara-liste-ogrenme

 

 

Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?

Merkez Bankası kara listesine giren kişilerin en fazla sordukları sorulardan biri kara listeden nasıl çıkarım sorusudur. Kara listeden çıkmanız için ilk olarak borcunuzun tamamını ödemeniz gerekiyor. Borcunuzu ödemiş olsanız bile 5 yıl boyunca hiç bankanın kredi ürününden yararlanmanız mümkün değildir. 5 yıl sonrasında Merkez Bankası bir şans daha tanıyarak sizleri kara listeden çıkarır. Listeden çıktıktan sonra bankaların kredi ürünlerinden tekrar faydalanabilirsiniz. 

Kara Listeye girenlere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Son dönemlerde kara listeye girenlere kredi veren bankalar ile ilgili çok sayıda soru alıyoruz. Bunun için şunu belirtmeliyiz ki Birkaç banka şahısların kredi notu ile ilgili esnek davranmaktadır. Ancak bunun belli kriterleri olmakla birlikte genelde düşük miktarlarda kredi kullanımı söz konusudur. Bahsi geçen bankalar geniş müşteri portföyünün getirdiği avantajı kullanarak mevcut riski tabana yaymakta ve en az ile kredilendirme yapmaktadır. Yani şunu belirtmeliyiz ki kara listede olanlara kredi veren bankalar çok da başarılı bir kredi sistemi ile kredi vermezler. Akbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, HSBC, Şekerbank, Yapı kredi Bankası, Denizbank gibi bankalar geçmiş dönemlerde kara listedekilere esnek krediler vermiştiler. 

kara-listede-olana-kredi-veren-bankalar

Banka Kara Liste Sorgulama Yolları(Kara Listede Olup Olmadığını Öğrenmek)

Merkez Bankası Aracılığıyla Öğrenme : Merkez Bankası Genel Müdürlüğüne dilekçe ile yapılan başvurularda kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Gönderilen diekçeye cevap verme süresi 15 gün olarak belirlemiştir. 

Bankalara Kredi Başvurusu Yaparak Öğrenme : Herhangi bir banka şubesine giderek kredi kullanmak istediğinizi onlara belirtiniz. Bireysel müşteri temsilcisi kendi sistemleri üzerinden araştırma yaparak kara listede olup olmadığınızı kısa süre içerisinde görecektir. Eğer kara listedeyseniz sizlere kara listede olduğunuzu bu yüzden kredi veremeyeceklerini size belirtirler. 

Risk Merkezi Değerlendirme Raporu ile Öğrenme : Türkiye’de bazı bankalar Risk Merkezi Raporu vermektedir. Eğer bu bankalara gidip raporunuzu isterseniz size verilecek olan rapordan detaylı bir şekilde durumunuzu öğrenebilirsiniz. Risk Merkezi Raporu veren bankaların isimlerini verecek olursak başta Akbank olmak üzere,Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Şekerbank ve Deniz Bank şubelerinden size en yakın olanına gidip müşteri temsilcisi ile görüşebilir ve kara listede olup olmadığınızı bu şekilde öğrenebilirsiniz. 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İlluminati Doğuşu, Gerçekleri ve Arkasındaki Sır Perdeleri

İlluminati Doğuşu, Gerçekleri ve Arkasındaki Sır Perdeleri

Aralık 2, 2016
15 Kişi Tarafından Okundu
Bunlar da var!
Estağfurullah Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Estağfurullah Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Nisan 27, 2016
330 Kişi Tarafından Okundu
Sürrealizm Nedir, Öncüsü ve Temsilcileri

Sürrealizm Nedir, Öncüsü ve Temsilcileri

Kasım 26, 2016
27 Kişi Tarafından Okundu
Gebelik Döneminde Kegel Egzersiz Hareketleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelik Döneminde Kegel Egzersiz Hareketleri ve Faydaları Nelerdir?

Nisan 16, 2016
340 Kişi Tarafından Okundu
Teşbih Nedir, Teşbih Sanatı Hakkında Bilgi

Teşbih Nedir, Teşbih Sanatı Hakkında Bilgi

Kasım 28, 2016
11 Kişi Tarafından Okundu
Carpe Diem Nedir, Ne Anlama Gelir?

Carpe Diem Nedir, Ne Anlama Gelir?

Aralık 9, 2016
5 Kişi Tarafından Okundu
Ahşap Boyama Nasıl Yapılır, Teknikleri, Malzemeleri

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır, Teknikleri, Malzemeleri

Kasım 19, 2016
42 Kişi Tarafından Okundu
Kordon Kanı Saklanması, Alma Maliyeti ve Kullanım Alanı?

Kordon Kanı Saklanması, Alma Maliyeti ve Kullanım Alanı?

Nisan 22, 2016
202 Kişi Tarafından Okundu
Bora 12 Silahı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bora 12 Silahı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Nisan 18, 2016
4.163 Kişi Tarafından Okundu
Gebelikte Genetik Danışmanlık Nedir, Hangi Durumlarda Verilir?

Gebelikte Genetik Danışmanlık Nedir, Hangi Durumlarda Verilir?

Nisan 19, 2016
55 Kişi Tarafından Okundu
Gebelikte Süt İçmek

Gebelikte Süt İçmek

Nisan 11, 2016
62 Kişi Tarafından Okundu
Kerimcan Durmaz  Kimdir Biyografisi

Kerimcan Durmaz Kimdir Biyografisi

Aralık 7, 2016
11 Kişi Tarafından Okundu